ZERO WASTE – co to jest?

Zero Waste to  ekologiczne  podejście do życia, które opiera się na minimalizowaniu ilości produkowanych odpadów. W wersji idealnej (wręcz utopijnej) – żyjemy nie produkując żadnych śmieci. Pojawienie się dziecka to niestety też pojawienie się nowych śmieci:  wielkie góry pieluszek, nowe środki czystości w domu,  trudne do wykorzystania opakowania po lekach, jedzeniu, kosmetykach aż w końcu… zabawki.  Po rzetelnym zgłębieniu tematu,  zebraniu naszych doświadczeń, przepytaniu znajomych ekologów i rodziców zebraliśmy dla was garść sprawdzonych porad.

Drewniane Zabawki i zasada „3R”

Jak ograniczyć produkcję śmieci ?W ekologii życia codziennego postuluje  się zasadę 3R- reduce, reuse, recycle (ogranicz, wykorzystaj ponownie, poddaj recyklingowi). W przypadku zabawek nacisk postawilibyśmy na OGRANICZENIE. To niekupowanie śmieci stanowi najprostsze rozwiązanie. Przed wyborem zabawki dokładnie sprawdźmy z czego jest skonstruowana, czy starczy na długi czas (w przypadku zabawki takiej jak rowerek biegowy powinniśmy  mieć pewność, że dokonujemy zakupu na długi czas, najlepiej na  pokolenia) . Unikajmy zabawek bez gwarancji i wybierajmy takie zabawki, które posłużą długo i które da się naprawić samodzielnie.  Warto też unikać różnych „darmówek” z gazet lub sieci fast food.

Wiek gra rolę  -  każda zabawka ma swoją porę

Zawsze sprawdzajmy, czy dana zabawka jest odpowiednia dla naszego dziecka pod względem jego wieku. Nie warto trzymać w pokoiku niemowlaka zabawki przeznaczonej dla starszych dzieci w oczekiwaniu, że kiedyś przyjdzie na nią pora. Lepiej  wprowadzać nowe zabawki wtedy, gdy dziecko może w pełni bezpiecznie i z satysfakcją z nich skorzystać. Unikniemy tym samym nieprzyjemnych przygód. Namiot tipi stojący  w pokoju niemowlaka od lat będzie wzbudzał mniej emocji, niż rozłożony specjalnie z okazji drugich urodzin. Ograniczając ilość zabawek starajmy się  okazywać im szacunek i uwagę, pomóżmy dzieciom zrozumieć, że ponoszą odpowiedzialność za to, co posiadają. Jeśli nasz maluch postanowi pomalować matę do zabawy kredkami – zachowajmy zimną krew! Skoro wybraliśmy zabawkę z dobrego tworzywa z łatwością ją wypierzemy i unikniemy zbędnego stresu.

Dzieci lubią wszystkie kolory tęczy

Warto wybierać zabawki w neutralnych kolorach, tak, by nie kojarzyły się tylko z jedną płcią. Producentom zabawek zależy właśnie na tym, by rodzice kupowali osobne zabawki synom i córkom   aby zmaksymalizować sprzedaż. Pamiętając o tym już w momencie zakupu pozbędziemy się ewentualnego problemu przy przekazaniu zabawki dalej  i zagramy na nosie wszechobecnemu różowo-błękitnemu terrorowi.  Jeśli postaramy się nasze zabawki dobrej jakości przekazywać kolejnym dzieciom unikniemy problemu związanego z odpowiedzialnym recyklingiem. Zabawki dobrej jakości nigdy nie stają się śmieciami.

Zabawki wielofunkcyjne zamiast wielu zabawek

Nie ulegajmy modom i promocjom – nie musimy mieć w domu całej bieżącej oferty zabawkowej. Badania dowodzą, że dziecko w pokoju przepełnionym bodźcami czuje się niepewnie, trudniej mu się skupić i istnieje większe prawdopodobieństwo, że … zacznie się nudzić!
Klasyczne zabawki takie jak klocki czy konik na biegunach zawdzięczają swoją wielopokoleniową popularność właśnie temu, że pobudzają wyobraźnię i nie dostarczają gotowych rozwiązań. Unikajmy zabawek które bawią się za dziecko, piszczą, grają i tym samym ograniczają możliwości dziecięcej fantazji. Warto rozejrzeć się za rozwiązaniami takimi jak biurko Kajtek– połączenie stolika do rysowania z domkiem do zabawy. To wielka oszczędność miejsca ale też patent na zabawkowe zero-waste!

Trudna sztuka mówienia „Nie”

Nawet jeśli będziemy stanowczo trzymać się powyższych zasad istnieje groźba, że rodzina i znajomi zechcą wyrazić swoją miłość właśnie pod postacią prezentów. Nasz dom czeka inwazja wielu upominków, których sami nie wybralibyśmy i które z czasem mogą stać się balastem. Jak sobie  z tym poradzić, aby nikogo nie urazić? Warto wprost uprzedzać gości, że staracie się żyć minimalistycznie. Możecie poratować rodzinę konkretnymi sugestiami, adresami sklepów i informacją, czego potrzebujecie i jak to zdobyć.
Jeśli nie potrzebujecie materialnych prezentów a zbliżają się urodziny malucha – zasugerujcie coś niematerialnego! Dla kilkuletniego dziecka wspólne wyjście do lasu czy na warsztaty w pobliskiej kawiarni będą większą frajdą niż kolejna zabawka, muzea oferują bilety otwarte, w internecie można przeszukać repertuary teatrów dziecięcych i sprezentować dziecku pierwsze kulturalne doznania. Jesteśmy stanowczo przekonani, że taki prezent spełni swoją rolę lepiej niż najmodniejszy gadżet reklamowany w sklepowych witrynach. Wspomnienia i przygody to najpiękniejsze prezenty (nie zapomnijcie wziąć ze sobą aparatu fotograficznego, by zostały z Wami na dłużej!).

Najlepszą zabawką jest dziecięca wyobraźnia

To motto naszego sklepu i nikt nie przekona nas, że jest inaczej Rolą rodziców i opiekunów jest wspieranie naturalnej ciekawości, fantazji i chęci rozwoju dziecka. Zabawki są doskonałymi  rekwizytami, ale nie przeceniajmy ich roli.  Warto szukać inspiracji do zabawy w otaczających nas  codziennie przedmiotach i czynnościach, wspólnym sprzątaniu, spacerowaniu, gotowaniu i leniuchowaniu. Najwięcej szczęścia dają dzieciom miłość i zaangażowanie rodziców. Są one całkowicie zero waste!