Jako, że nasze tipi cieszy się coraz większa popularnością postanowiliśmy zapytać ekspertki i naszej serdecznej koleżanki Olgi Ślepowrońskiej o to, czemu dzieci i rodzice tak bardzo je lubią. Myśleliśmy, że namiot to po prostu świetna, oryginalna zabawka stanowiąca inspirację do wielu zabaw ale i tworząca niepowtarzalny klimat atrakcja i dekoracja dziecięcego kąta czy pokoiku. Olga jako pedagożka z wieloletnim doświadczeniem i jako mama dwójki dzieci pokazała nam, że tych zalet i zastosowań jest wiele więcej i mają dużo głębsze podłoże.


Ekoleko: Masz ogromne doświadczenie pracy i zabawy z dziećmi z różnych kultur, z Mołdawii, Meksyku, Polski, Jordanii. W co lubią Olga Ślepowrońska - dlaczego dzieci marzą o własnym tipibawić się dzieci?

Olga Ślepowrońska: Najprostsze zabawy są najlepsze – bujanie w kocu przez rodziców, kręcenie, chowanie w kryjówce. Kto by pomyślał, że te wręcz banalne aktywności świetnie stymulują mózg? Dzieci intuicyjne czują, co dla nich dobre. Na całym świecie popularne są zabawy związane z ukrywaniem się, różne warianty "a kuku" i "chowanego". Ukrywanie się pozwala ponadto przeżywać rozmaite ekscytujące emocje nie do osiągnięcia w innej zabawie.  

Ekoleko: Co jest tak pociągającego w byciu niewidzialnym?

Olga Ślepowrońska: Nieduża kryjówka przez ciepło, przygaszone światło, które w niej panuje i przytulność daje poczucie bezpieczeństwa. Przypomina bowiem warunki jakie panują w łonie matki. Zamiłowanie do chowania się wykazują wszystkie ssaki. Być może nie przystoi pisać takich rzeczy w tekście o psychologii dziecka ale o ukrywaniu się dużo mogliby powiedzieć... miłośnicy kotów, które chowają się chętnie we wszelkich małych powierzchniach jak kartony, donice, torby, szafy czy półki. Badania pokazały, że zwinięcie się w kłębek w takim ciasnym zakątku pozwala kotom się ogrzać i utrzymać odpowiednią temperaturę ciała.  Ponadto obserwacje w schroniskach pokazały, że koty, które mogły schować się do pudełka były znacznie mniej zestresowane niż te z drugiej grupy. Wróćmy jednak do ludzi. Większość dzieci jest obecnie przestymulowana – dźwiękami, kolorami, możliwościami. Dajmy na przykład takie tipi... Sprawdzi się nie tylko do zabaw w Indian, chowanego i do szybkiego sprzątania zabawek. Zabawa w namiocie koi zmysły. Ograniczona przestrzeń wymusza zmniejszenie ruchliwości a co za tym idzie uspokaja i wycisza. Może to być dla dziecka ważne miejsce do dobrowolnego odosobnienia. Umiejętność wyciszania się, radzenia sobie samemu ze sobą, jest rzadko świadomie rozwijana a bardzo ważna dla funkcjonowania z innymi ludźmi.

Ekoleko: Jak mogą skorzystać z tego rodzice i opiekunowie?

Olga  Ślepowrońska: Jest wiele sposobów, zależy od tego jak umówimy się z dzieckiem. Ważne i głębokie rozmowy można prowadzić wszędzie, najbardziej sprzyja temu czas przed snem. Nie zawsze jednak wieczorem mamy czas i chęć by odpływać w filozofowanie. Można wprowadzić zwyczaj spotkań w tipi raz w tygodniu przy indiańskich smakołykach i ważnych rozmowach. Oddzieleni od reszty domu, w przestrzeni dla dziecka znanej, bezpiecznej (to niejako jego ziemia!) rodzic ma szansę zbudować z dzieckiem inny rodzaj relacji – bardziej oparty na grze wyobraźni.Z drugiej strony jeśli ustalimy, że namiot jest miejscem do którego dorosły nigdy nie wchodzi, to dajemy dziecku mocny sygnał szanowania jego granic i prywatności. Na niewielkich metrażach tipi może stać namiastką pokoju niekiedy bardziej atrakcyjną dla rówieśników niż prawdziwy pokój.

Ekoleko: Czyli namiot to doskonałe miejsce wyciszenia. A gdzie miejsce na zabawę?

Olga Ślepowrońska: Zabawa w kryjówce stymuluje również rozwój intelektualny bowiem ograniczenie nachalnych bodźców daje pole wyobraźni i kreatywności. Ponadto przestrzeń kryjówki zawiera tylko to, co do niej wniesiemy, więc może z łatwością zmieniać swoje zastosowanie. Mimo, że tipi kojarzy się z Indianami to wielu rodziców ze zdziwieniem stwierdza, że w ciągu jednego dnia namiot może przeobrazić się w szkołę dla lalek, garaż samochodowy czy jaskinię niedźwiedzia.

Ekoleko: Dziękujemy za rozmowę, na pewno to nie nasza ostatnia rozmowa o zabawie, zabawkach i dziecięcej wyobraźni!