Jak wybrać rowerek biegowy ?


Jeszcze kilka lat temu rowerki biegowe były rzadkim widokiem w polskich parkach i na chodnikach. Na całe szczęście ten wspaniały wynalazek zawitał także u nas, co krok mijamy szczęśliwego malucha gnającego na jednośladzie bez pedałów. Nic dziwnego, że taką frajdę chcemy dostarczyć także naszemu dziecku. Ale jak się do tego zabrać?  Jak wybrać rowerek biegowy? Na co zwrócić uwagę?


Przede wszystkim - rowerek na miarę!


Dziecko, siedząc na rowerku biegowym, powinno dotykać ziemi całą stopą, a nogę mieć lekko zgiętą w kolanie. Dlatego przed dokonaniem wyboru konkretnego rowerka musimy zmierzyć długość nóżki. Jak to zrobić? Miarką odmierzamy odległość od krocza do podłogi. Dobrą pomocą będzie umieszczenie między nogami dziecka grubej książki, ekierki lub innego przedmiotu - podobnie jak przy mierzeniu wzrostu dziecka. Najlepiej zmierzmy dziecko w ulubionych bucikach - w końcu one też będą jeździć na nowym rowerku. Jeśli nasz brzdąc jeszcze nie porzucił stanu "pieluchowego" - zmierzmy go z pieluszką.  Siodełko nie powinno znajdować się za wysoko, jego wysokość powinna być o kilka centymetrów niższa niż długość nogi małego cyklisty/cyklistki.  Nie dopuśćmy do tego, by dziecko dotykało podłoża tylko jedną stopą lub musiało stawać na palcach.  

Zanim zdecydujemy się na rowerek sensu stricto pomyślmy nad drewnianym jeździkiem. Dzieci, które już zaczęły przygodę z dwunożnością mogą korzystać z zabawek takich jak nasz Marian czy niezastąpiony Łosiołek. Odpychając się nóżkami ćwiczą mięśnie, koordynację ruchową i umiejętność planowania i przewidywania. To doskonałe preludium dla jednośladu. W takich jeździkach zadbajmy o to, by nóżki w kolanach dziecka siedzącego na siodełku były ugięte.

Dwulatki i trzylatki rosną w mgnieniu oka. Może pojawić się pokusa, by kupić rowerek "na zapas" tak jak robimy to z sukienkami lub bucikami. W tym przypadku ta gospodarność może przynieść więcej szkody niż pożytku - dziecko, które nie może stabilnie usiąść na rowerku może spotkać nieprzyjemna wywrotka lub utrata kontroli nad pojazdem. Po takim wypadku łatwo nabrać nieufności do jazdy na rowerze - nie taki jest nasz cel! Rozsądnym rodzicom polecamy zakup rowerka z regulowaną wysokością siodełka. Takie rozwiązanie zastosowano w konstrukcji naszego Antka (nieskromnie dodamy, że Antek został nagrodzony laurem targów MOJE DZIECKO 2012 na co fakt, że rowerek "rośnie razem z dzieckiem" miał znaczący wpływ). Dzięki temu możemy mieć pewność, że pojazd posłuży nam na dłużej.
Warto zapoznać się z parametrami rowerków biegowych. Rekomendacje  dotyczące wzrostu dziecka, wieku, dopuszczalnej wagi są bardzo istotne, ale nie ufajmy im ślepo. Nic nie zastąpi porządnej jazdy próbnej. Pamiętajcie - kupując rowerek w sklepie internetowym macie prawo odstąpić od umowy kupna czyli odesłać  go (w nienaruszonym stanie) bez podania  żadnej przyczyny w ciągu 14 dni.  To wystarczający czas by przetestować zakup na spokojnie.


 Metalowy czy drewniany?


Oczywiście, że rekomendujemy zakup rowerków z drewna, inaczej nie prowadzilibyśmy sklepu Ekoleko :)

Rowerek drewniany to wybór:
Ergonomiczny - są przeważnie lżejsze niż rowerki metalowe, waga naszego Romka to 4kg, Antek waży jedyne 3,5. Nie wpływa to na bezpieczeństwo pojazdu - szeroki rozstaw kół Antka gwarantuje stabilność.  Małemu cykliście/cyklistce łatwiej takim pojazdem manewrować, łatwiej go podnosić i przenosić. Drewno to naturalne, przyjazne ludziom tworzywo, które nie wychładza się ani nie rozgrzewa się od słońca. Sklejka brzozowa zabezpieczona jest przez wypaczeniami i przed wilgociom.
Estetyczny - warto dobierać zabawki nie tylko pod kątem praktycznym ale też szukać zabawek o ciekawym wyglądzie. W końcu to nasze wybory kształtują gust dzieci.
Ekologiczny - sklejka brzozowa z której zbudowane są nasze rowerki pochodzi z certyfikowanych upraw zróżnicowanej gospodarki leśnej w Polsce. Ich produkcja wiąże się z mniejszą emisją CO2 niż w przypadku rowerków z metalu czy plastiku.
Mamy nadzieję, że powyższy artykuł pomoże Wam w dokonaniu wyboru. Jeśli macie jeszcze jakieś pytania - prosimy o kontakt  sklep@ekoleko.eu .